O NÁS | AKCE | AKTUALITY | ČLENSTVÍ | AREÁL | VÝCVIK PSŮ | HALA KYNOLOGŮ | AGILITY | VÝSTAVA PSŮ | FOTOGALERIE
 
Historie agility v Kynologickém klubu Zetor Brno             

Agility má v České republice za sebou více než dvanáct let existence. V roce 1991 je přivezli vystavovatelé, kteří viděli závody a ukázky tohoto sportu na zahraničních výstavách. Následovaly první pokusy s výcvikem, výroba vlastních překážek a založení Klubu agility ČR(1992).

Jak to začalo.....

Úplně první soutěž v agility se konala ještě v roce 1991 v Praze Královicích, ale větší význam mělo až Mistrovství republiky ČR, konané v roce 1992 v Říčanech u Prahy. První závodníci byli z řad sportovních kynologů. Ivan Golka, člen našeho klubu, se pro tento sport nadchl a svépomocně vybudoval parkur, který v té době neměl konkurenci. V Říčanech vyhrál se psem Ares IGO (VK *9.3.1990,+2.2.2004) ve své kategorii Mistra ČR a později i Mistra SR. Od té doby je klub průkopníkem a dá se říci velmocí tohoto sportu, plného pohybu v týmu pes a člověk. Již v říjnu 1993 a 1994 se u nás konalo II. a III. Mistrovství ČR. Zlaté medaile zůstaly doma. Radovan Liška se psem Dyk Hogan (MK), dnes již legendou klubu, získali titul nejvyšší. Dalším mistrem republiky se stal v roce 2000 Ing.Ivo Bartek s Catty Czechmate(BOC).

Jak to pokračovalo.....

Zkušenosti na mezinárodním poli se členům našeho klubu dařilo získat na desítkách soutěží, hlavně v Rakousku a Maďarsku. Nadšenci pro agility sjedou ročně mnoho národních a mezinárodních závodů a přiváží cenné trofeje. Tyto úspěchy jsou pečlivě znamenávány v kronice klubu.

Přišly úspěchy.....

První výprava na Mistrovství Evropy v Linci byla představením naší republiky ve světě agility. Od té doby se do reprezentace ČR jak na Mistr.Evropy později Mistr.světa, nominují další naší členové: Ivan Golka(Ares IGO, VK), Lenka Pánková (Diana Gold, VK), Radovan Liška (Dyk, Baronesse a Eminent), Dana Sedláková (Dag Černá Trojka (MK) a Sting z Držovského háje (She)), Olga Edrová (Young for Ever z Ďáblovy studánky, Boby Hepta a Adder Black Young for Ever šeltie(She)),Ivo Bartek (Ateax Ayky BOC), Martina Klimešová (Aralia Novterpod BO mal.).

A přišly i medaile.....

Na ME juniorů v Maďarsku získala Lenka Zindulková s Andy (špic bez PP) za 1. místo zlato v kategorii "large". Na 5. místě se v kategorii "dětí - velikost medium" umístila Aneta Slavíková s fenkou Sharon (křížencem) a byla členkou zlatého družstva ve velikosti "médium". Až ve Finsku - Helsinkách r. 2000 se podařil první medailový úspěch dospělých na Mistrovství světa. Družstvo v kategorii mini vybojovalo bronzovou medaili. Oslava a přivítání bylo velkolepé, zvlášť když v sestavě byli i členové KK Zetor Radovan Liška s šeltií Baronesse Hepta a Dana Sedláková se psem Sting z Držovského háje (šeltie). Nejúspěšnější byl rok 2003. Na Mistrovství světa FCI ve Francii - Lievinu Česká republika získala zásluhou naší členky Olgy Edrové s šeltií Adder Black Young for Ever první medaili - stříbrnou - v soutěží jednotlivců v kategorii "medium". Tato medaile je jejich dosud největším úspěchem.

Ve Španělsku na IMCA taktéž získali v kategorii "medium" zlato - Radovan Liška s Eminent Enya z Benešovské zahrady, stříbro - Olga Edrová a Adder Black Young for Ever (obě šeltie). Dále v kategorii "large" stříbro - Martina Klimešová s fenou Aralia Novterpod (BOM) a bronz - Ivo Bartek s Ateax Ayky (BOC). Umísltily se i družstva: v "large" na 1. místě, jehož člen byl i Ivo Bartek s Ateax Ayky, v kategorii "medium" na 2. místě, jehož členy byli Radovan Liška s Eminent Enya z Benešovské zahrady a Olina Edrová s Adder Black Young for Ever, v kategorii "small" družstvo získalo zlato - 1. místo a jeho členem byl Radovan Liška s Baronesse Hepta.

Co děláme.....

Pořádání soutěží agility je pro klub samozřejmostí . Každoročně se na ně nabalují další nové aktivity. Zkoušky agility, závody Jarní Brno, Intercanis Agility, Podzimní Brno. Pro děti letní výcvikové tábory s pejsky, táborové soustředění agility pro začínající a pokročilé. Víkendová soustředění agility - kurzy pro začátečníky a pokročilé. Novinkou je škola pro děti s pejsky. Více informací na stránkách o výcviku.

A co Vy?

Pokud máte doma pejska, který má radost z pohybu a Vy máte chuť se s ním proběhnout, navštivte nás!

Pro začátek Vám můžeme doporučit publikace, které k tomuto sportu byly napsány:

  • „AGILITY Pro kažkého psa“ autor Radko Loučka, vydaná v.r. 1994
  • „AGILITY Skok za skokem “ autor Alice Drábková, vydaná v r.1999
  • „AGILITY Pro kažkého psa“ autoři Karina Divišová, Martina Podešťová, Jaroslav Benda, vydaná v.r.2003