O NÁS | AKCE | AKTUALITY | ČLENSTVÍ | AREÁL | VÝCVIK PSŮ | HALA KYNOLOGŮ | AGILITY | VÝSTAVA PSŮ | FOTOGALERIE
 
Kynologický klub Zetor Brno
/článek pro noviny Brněnské městské části Vinohrady/

Jestliže jsem napsal o taneční skupině Honky – Tonk, že jsem měl problém jak ji zařadit pod kolonku „sport“, pak v tomto případě byly mé obavy dvojnásobné. Po setkání s předsedkyní klubu paní Liškovou jsem však nabyl přesvědčení, že pejskaření je vlastně supersport.

Když se zamyslím nad fungováním klasického sportovního oddílu, pak ten zpravidla má jednoho nebo několik trenérů a aktivní sportovce. V případě tohoto klubu je ono ustálené pravidlo prolomeno tím, že vlastně každý pejsek má svého páníčka – trenéra, ale aby toho nebylo málo, každý pejsek je trenérem svého pána.

Uvážíme-li, že klub má v průměru 130 – 150 lidských členů (z toho asi 40 trvalých) pak vidíme co je to trenérů a trenérek na straně jedné a aktivních sportovců na straně druhé. Přitom věk nerozhoduje, protože lidští členové se v klubu sdružují zhruba od 8 let a věková hranice není omezena.

Myslím, že v době kdy stále více lidí má pejska, je zbytečné úvodní úvahy více rozvíjet. Každý „pejskař“ ví, že městský pes dnes není určen k nějakému konkrétnímu zaměstnání, jako je lov či hlídání ovcí a dokonce ani ne k hlídání domu. Je to prostě pes pro zábavu.

Jenomže každý soudný vlastník psa si dříve či později uvědomí, že pes je inteligentní natolik, že po něm nelze chtít donekonečna, aby bavil jen on nás, ale že logicky a zákonitě očekává, že my též pobavíme jeho.

Pokud píši, že každý soudný vlastník to dříve či později pochopí sám, potom musím potvrdit zkušenost paní Liškové, že čím dříve se tak stane, tím lépe. A právě pro tyto „uvědomělé pejskaře“ tu kynologický klub je. Tak jako člověk potřebuje pohyb, bez něhož zakrní, tak jej potřebuje i pes a to několikanásobně víc, protože tak „stupidní“ zábava jako je počítač, televize apod. mu naprosto nic neříká.

Chcete-li tedy mít psa přítele, který nebude agresivní ke svému okolí, musíte to zařídit vy sami. Zde platí to, co u každého sportu. Chcete-li dosáhnout výsledku, musíte být důslední a začít opravdu v jeho nejútlejším věku. O psa se bát nemusíte. Budete- li důslední Vy, bude i on.. Začnete-li v jeho útlém a tedy štěněcím věku, bude z něj šampión a to bez ohledu na rasu či velikost.

Ideální je začít trénink s pejskem od jeho 8 týdnů věku. Choďte sním co nejvíc do volné přírody a tam jej vypusťte bez vodítka. Nesmíte ovšem zapomenout na pamlsek, jímž jej okamžitě odměníte za jeho správnou reakci. Divte se nebo ne, v každém psu – na rozdíl od nás – je profesionál. Paní předsedkyně zdůrazňuje, že předpokladem úspěchu je absolutní důslednost. Již ve 4 měsících věku psa s překvapením zjistíte, že výcvik má dosti zažitý a je možno jej na vodítku učit dalším dovednostem. Tyto dovednosti jsou nejdůležitější proto, abyste se nemuseli obávat, co Váš pejsek někde a někomu způsobí. Jde o to aby, pes dobře vycházel se svým okolím včetně jiných psů. Kdybych měl vyjmenovat vše, co je nutné, nestačilo by mi ani 10 Informů. Naštěstí to ale není nezbytné, protože uděláte-li pro pejska alespoň popsané minimum, je naprosto ideální jej v 6-ti měsících přivést do kynologického klubu. A zde Vám již zkušení instruktoři poradí individuálně „na míru“ Vaši i pejska a pomohou odstranit i chyby, kterých jste se v předchozím období třeba dopustili.

Pár vět o historii klubu, jeho možnostech a nabídkách:

Klub vznikl již v r. 1969 a po různých peripetiích nakonec získal stabilní sídlo pod Velkou Klajdovkou. Zdejší areál se začal budovat v akci Z od r. 1987 a byl dokončen v r. 1991. Od té doby je brigádnickou péčí svých členů soustavně modernizován a patří k nejúspěšnějším a nejlepším v kraji. O tom svědčí i fakt, že již několik let se jeho členové pravidelně nominují na MS v různých psích dovednostech. A např. v r. 2005 je ho členka Olga Edrová obsadila na MS FCI v agility ve Španělsku 6. místo mezi několika desítkami účastníků z 36 zemí.

Co klub nabízí:
  • Organizovaný výcvik psa od štěněte
  • Sportovní výcvik psa zakončený výkonnostní zkouškou
  • Speciální výcvik agility
  • Od r. 1993 ( v souvislosti se zemětřesením v Arménii) i výcvik psů záchranářů
  • Rozvíjení čichu psa k přípravě některých speciálních prací jako je například odhalování drog, únik plynů a pod.

Na tomto místě nelze podrobněji rozebrat to, co jednotlivé kurzy obnáší. Ráda Vám to podrobně vysvětlí paní Lišková, pokud jí napíšete na mail: kkzetor@kk-zetor.cz. Hodně se též dozvíte z webových stránek: www.kkzetor.cz.

Členské příspěvky jsou přitom též únosné a činí ročně 500,-Kč pro děti do 15 let a důchodce, dospělí platí 1.000,-Kč a udržovací poplatek činí 200,-Kč. Zápisné je jednorázové představuje částku 1.000,-Kč.

Co říci na závěr?

Kynologický klub by alespoň pro informaci měl navštívit každý majitel pejska, který sám není odborníkem. Když pro nic jiného, tedy alespoň pro odbornou informaci. Měl by tam v každém případě zajít i ten, kdo o pejskovi teprve uvažuje. Jen tak totiž budete mít pejska (a on Vás) pro radost a ne pro zlost. Pes je vůči svému páníčkovi často mnohem tolerantnější, než on k němu. Je to však inteligentní tvor a tak i on má své oprávněné nároky.

A jestli se ostýcháte, najděte si čas koncem dubna 2006. To klub připravuje den otevřených dveří. Termín akce bude včas i na těchto stránkách upřesněn. A tam si i anonymně můžete zjistit základ toho co Vás zajímá.

JUDr. Česlav GOJNÝ