O NÁS | AKCE | AKTUALITY | ČLENSTVÍ | AREÁL | VÝCVIK PSŮ | KPC | AGILITY | VÝSTAVA PSŮ | FOTOGALERIE
 
50 let klubu
50 let klubu
Proslov k oslavám 50ti let klubu

Dobrý den, vážení členové a přátelé našeho klubu, všechny vás tu srdečně vítám. Ráda bych Vám řekla krátce něco z historie našeho klubu. Tak kde začneme?

Kynologický klub vznikl v roce 1969 z chovatelů plemene knírače, proto i knírač ve znaku našeho klubu. V roce 1971 se stal samostatnou organizací s možností výcviku všech plemen a v roce 1975 se změnil na kynologický klub základní organizace Svazarm Zetor Brno se zaměřením na služební výcvik.

Po svém působení Na Rybníčku a v Pivovaru a po různých peripetiích nakonec získal stabilní sídlo pod Velkou Klajdovkou. Zdejší areál se začal budovat z bývalého smetiště v akci Z od r. 1987 - v tomto roce byl uprostřed areálu postaven dřevěný totem, jako symbol počátku našeho areálu. Na tomto místě bych ráda zmínila p. Emila Fojta, který se zasloužil o výstavbu areálu nejenom fyzicky, ale sháněním veškeré dokumentace.

V roce 1990 Svazarm ukončil svoji činnost, což nebylo pro klub podstatné, protože žil dále, s rozšířením na nové kynologické sporty. Založil i záchrannou brigádu kynologů města Brna, především ze členů klubu a navázal spolupráci s kynology Rakouska a Německa.

V roce 1991 se začala stavět klubovna, upravoval se blátivý terén a oplotila se hektrarová IPO plocha, na čemž měli zásluhu především p. Golka s p. Koudelou a všechno spělo k tomu, že klub bude mít ještě dlouholetou historii.

V roce 1991 se začala psát také historie agility, první závodníci byli z řad sportovních kynologů. Ivan Golka, člen našeho klubu, se pro tento sport nadchl a svépomocně vybudoval parkur, který v té době neměl konkurenci. V roce 1992 v Říčanech u Prahy vyhrál se psem Ares IGO ve své kategorii historicky první titul Mistra ČR a později i Mistra SR. Od té doby je klub průkopníkem tohoto sportu, a úspěšně na něj navázali svými velkými úspěchy v tomto sportu také další členové klubu Radovan Liška, Ivo Bartek, Lenka Pánková, Dana Sedláková, Olga Edrová.

IPO plocha byla tehdy rozdělena na dvě poloviny, v pravé části výcvik agility, levá strana určena pro všestranný výcvik a mezinárodní a záchranářský výcvik, od roku 2005 jsou Kynologická záchranná jednotka České republiky samostatná organizace. Rozdělení IPO plochy na dvě části přetrvalo dodnes.

V roce 2005 je KK Zetor zaregistrován na Ministerstvu vnitra ČR jako právní subjekt – občanské sdružení a v roce 2006 se KK Zetor stal vlastníkem areálu a dále ho rozšiřuje a zvelebuje za pomoci aktivních členů a jejichž chuti do práce a elánu a zapálení pro dobrou věc si velice vážíme a děkujeme jim.

V roce 2009, při příležitosti oslav 40 výročí klubu, byl zasazen ve střední části areálu Javor, jako vzpomínka na oslavu toho výročí.

V roce 2014, společně s oslavou 45 výročí byla slavnostně otevřena Hala kynologů, jejíž základní kámen byl položen v roce…. Je hojně využívána nejen pro výcvik a pořádání závodů agility, ale je s oblibou pronajímána i pro výstavy rozličných plemen psů, obedience závody a tréninky kynologů z rozličných koutů nejen naší republiky ale i ze zahraničí.

V současné době navštěvuje cvičiště na 70 členů všech věkových kategorií a všech plemen psů včetně „voříšků“. Pořádáme ročně asi 20 akcí – mezinárodní i národní soutěže agility, zkoušky z výkonu, výcvikové tábory, soustředění, výstavy, svody a bonitace plemen. Naši členové se pravidelně účastní mezinárodních soutěží v celém světě, kvalifikují se na mistrovství Evropy, světa, republiky a úspěšně reprezentují náš klub. Bohužel spousta zasloužilých členů tu s námi dnes nemůže být, protože kynologických akcí je velké množství a oni jsou stále aktivní a úspěšní. Pozdravme je a poděkujme jim alespoň takto na dálku.

Závěrem bych chtěla pozdravit „ostrovanky“ z Psí škole na Ostrově a poděkovat jim za to, že s námi udržují velice milé meziklubové přátelství, kterého si velice vážíme. Také bych chtěla říct, že od doby, kdy jsem přišla do klubu KK Zetor jsem poznala spoustu milých, vstřícných a pozitivních lidí, pí. Líbu Fojtovou, Jarku Šikovou, Alenu Kernovou, Evu Kamarádovou, holky Ivu Roháčkovou a Lenku Konečnou, Františka Macha, Evu Ondrušovou, Janču Jedličkovou, Sašu Perníčkovou, Ilonu Štirskou a další, kteří společnými silami dělají vše pro to, aby vše fungovalo, jak má a náš klub vzkvétal. Největší dík však patří paní Daně Liškové, předsedkyni klubu od roku 1992 a která je našim „ferdou mravencem“ prací všeho druhu a vlajkovou lodí veškerých aktivit našeho klubu a díky které je z mého pohledu klub tam kde je dnes.

Díky za pozornost. Přeji fajn zábavu.

Zpět